„Nejpřednější stráž lidského pokolení v kolíbce jest, protože na začátku záleží všecko, k dobrému i zlému, kam co jíti začne, tam jde: Za hlavou tělo, za ojem vůz. A nejsnáze jest začíti na počátku, jinde těžko.“
                                                                                           Jan Amos Komenský

Školství v Korytné – mateřská škola
Ve školním roce 1947 – 1948 byla uvolněna učebna v obecné škole a tu tehdejší správce školy, Stanislav Staněk, využil k mateřskou řízení mateřské školy. Nebylo to snadné. Odpor a nezájem veliké části občanů znesnadňoval všechno úsilí. Za pomoci a spolupráce předsedy místního národního výboru Jana Medůska objednal správce školy nábytek pro mateřskou školu. Nejhorší bylo to, že otevírání mateřské školy i ustanovování nových učitelských sil nebylo povoleno. Tehdejší pan inspektor J. Mihla pověřil založením mateřské školy v Korytné Ludmilu Halovou, učitelku mateřské školy v Uherském Brodě. Jmenovaná zakoupila za svoje peníze úřední knihy i nejpotřebnější pomůcky. Dětem se ve škole líbilo, chodily pilně a o svátku sv. Mikuláše ukázaly již samy výsledek své práce. Již touto první besídkou se děti zapsaly hluboko v srdcích všech diváků a posudek veřejnosti byl opravdu pěkný. Mnozí diváci poznali výchovnou činnost této školy a pochopili.
V roce 1966 se mateřská škola z důvodu malé kapacity školy a vyšších nároků ve školství přestěhovala do domu 141, v roce 1971 byla rozšířena na dvojtřídní školu. Jedna třída byla umístněna v Domě služeb. Tentýž rok byla zahájena stavba nové mateřské školy. V roce 1974 byla slavnostně otevřena.

Ředitelky mateřské školy od roku 1947 do současné doby:
Ludmila Halová
Marie Kundratová
Božena Blahušková
Marie Zemková
Naďa Polanská
Marie Blahová
Františka Dvořáčková
Marie Plášková
Jitka Rusmanová
Milada Tomancová
Dana Bazalová